Психологічна травма

У найзагальнішому вигляді психологічна травма – це пережитий людиною вплив такої сили, що вона не була в змозі з нею впоратися і отримала суттєві пошкодження на рівні психіки.

Сучасні дослідження доводять, що у людей, які пережили травму, досить сильно змінюються нейрохімічні процеси у мозку загалом. Травма, на жаль, може впливати на наше сприйняття себе, і не тільки на нього.

Деякі травми вдало «капсулюються» і не вимагають допомоги багато років, іноді все життя, деякі вимагають допомоги відразу.
При цьому будь-яка травма залишає людині дуже мало ресурсу, тому що основна її частина пішла, а можливо, досі йде на виживання в умовах нової реальності, тієї, що з ушкодженнями.

У таких випадках частина психіки стає вкрай тендітною або перестає розвиватися.
Крихкого та нересурсного Я часто не вистачає на обробку вхідних негативних сигналів, наприклад, критики, і людина знову травмується.

Це я до того, що критикуючи когось чи обурюючись чиєюсь поведінкою, ми можемо не бачити і не знати з якого внутрішнього болю з’являється те, що нам не подобається в іншій людині.

Шрами на серці, як і душевні травми, не можна побачити, але вони все одно болять, волаючи до нашої терпіння та милосердя…

Art by Ольга Гайдамака