Як вийти з кризи та навести лад у житті

Напевно, кожному з вас знайомі стани нудьги, апатії, незадоволеності, роздратування, тобто всі ті стани, які ми відчуваємо, коли наше життя зовсім не таке, яке б ми хотіли.

Останнім часом дуже багато людей, які звертаються до мене за консультацією, скаржаться на ці стани і оскільки це триває вже досить довго, я, зрозуміло, запитала себе: “Яка може бути причина? Чому так багато людей відчувають незадоволення життям?

І, здається, я знайшла відповідь на це запитання. На мою думку одна з причин — це наші ілюзії, які ми сформували раніше. Коли вони не відповідають реальності, природно, ми не задоволені, і, як результат, відчуваємо купу негативних емоцій, які заважають жити.

Які ж формуються ілюзії?

Кожна людина, яка потрапляє в доросле життя, не зовсім готова до неї. Практично ніхто з нас не має уявлення про себе та свою природу. Ми дуже погано знаємо себе і, за великим рахунком, у нас немає можливості це виправити тому, що нам ніде не ставиться таке завдання. Приходячи до школи, ми починаємо вивчати безліч дисциплін та наук, однак, зовсім не вивчаємо себе, свої реакції, емоції, пам’ять, увагу. Ми просто позбавлені всього цього і, як наслідок, нічого про себе не знаємо. У сім’ї, у кращому разі, рідні можуть поставити питання про ту чи іншу нашу поведінку, чому і чим вона продиктована. Чому і чим? А відповідь досить проста і полягає в тому, що ми всі різні. Кожен із нас має свою унікальну та індивідуальну природу, про яку мало що знає.

А далі відбувається таке. Ми починаємо формувати якісь уявлення про життя, самостійні чи під впливом соціуму, створюючи ілюзії про те, як би ми хотіли прожити своє життя і, ґрунтуючись на цьому, ставимо собі ті цілі та завдання, які здаються «правильними». Але насправді, як показує час, вони не відповідають нашим справжнім, реальним бажанням, а головне можливостям. І це призводить до розчарування.

Що ж потрібно робити у такій ситуації?

Перший крок – вам необхідно почати розуміти себе, познайомитися з собою та своїми особливостями. Для чого це потрібно? Щоб сформувати значну межу свого життя або його образ, зрозуміти по-справжньому, що для вас є правильним, де ви насправді хочете перебувати в даний момент, які люди вас повинні оточувати, чим ви дійсно хочете займатися.

Другий крок — знайти, визначити, зрозуміти, зафіксувати свої життєві цілі та почати планувати їхнє досягнення. На перший погляд, життя довге, але якщо ми будемо чесними, можливість продемонструвати себе світу і отримати від нього максимум з кожним роком скорочується. Це правда, яку потрібно розуміти і яка змушує нас планувати своє життя, робити його таким, яким би нам хотілося. Виникає питання: “А чого б нам хотілося?” Звідси витікає ще одна проблема, пов’язана з тим, що дуже часто нами рухають інші цілі (батьків, босів, країни тощо). Якщо ми хочемо прожити життя так, як нам хотілося, потрібно осмислити свої цілі. Коли ми їх розуміємо, то вибудовуємо порядки власного життя навколо них, і тоді у нас все збалансовано, і ми не робимо зайвих рухів, а навпаки — докладаємо зусиль для їхнього виконання. Якщо ми маємо мету, це впливає на ще один параметр, який умовно можна назвати сенсом життя. Коли ж мети немає — немає сенсу, а це позбавляє нас мотивації та призводить до негативних станів.

Третій крок – запитайте себе: “Що я люблю?”, “Що мені подобається?”. Це дуже класні питання, адже саме вони допомагають нам зрозуміти, від чого ми найбільше отримуємо задоволення. Для когось задоволення — вирушити в подорож під час відпустки, для іншого провести свою відпустку на дачі, випити келих вина або з’їсти апельсин. Всі ці нюанси роблять наше життя різноманітним, яскравим і незабутнім. Але нам потрібно знати свої уподобання, ті елементи, які додають у наше життя яскравих барв. Ми всі різні, але якість нашого життя залежить від цих мікродеталей.

З одного боку, ми можемо прожити життя нереалізованих амбіціях і розбитих ілюзіях, з другого — навести у житті порядок, тобто створити ситуацію, коли образ, зміст і якість життя врівноважені між собою і роблять наше життя прекрасним.