«Наш досвід — це не те, що трапляється з нами, а те, що ми створюємо з того, що з нами сталося»

У кожної тварини є інструментарій, за допомогою якого вона справляється з повсякденними обставинами.

Наприклад, невибаглива нематода або круглий хробак – це одна з найпримітивніших біологічних систем переробки інформації.

Нематода або вирішує завдання свого існування або гине.

Коли у довкіллі вичерпуються мікроби, якими істота харчується, вона пробирається всередину слимака і чекає, коли наступного дня слизень викакає її де-небудь в іншому місці.

Така її доля…

На наш погляд, це може виглядати одночасно і геніальним, і огидним, проте нещасні три сотні нейронів нервової системи цього круглого черв’яка нездатні ні на комплексне вирішення завдань, ні на складні емоції. Хробак демонструє лише еволюційний відгук на брак необхідного, що є жорстко запрограмованим у кожної окремої особини.

Саме для таких обставин, де прописані способи обробки даних не приносять належної користі, еволюція забезпечила два інші методи

Перший – раціональне / логічне / аналітичне мислення, що передбачає покроковий рух від однієї пов’язаної за змістом ідеї до іншої, з опорою на факти або свідомість.

Другий – гнучке мислення, яким різні біологічні види наділені різною мірою, але вважається, що воно найбільше розвинене у людей.

Письменник-філософ Олдос Хакслі про це написав так – «Наш досвід — це не те, що трапляється з нами, а те, що ми створюємо з того, що з нами сталося».

Art by Ольга Гайдамака