Менторство vs Коучинг: відмінності та схожість

Менторство vs. Коучинг: відмінності та схожість

У світі, в якому ми сьогодні живемо, люди постійно намагаються  удосконалюватися і розвиватися, тому поняття менторства та коучингу стають все більш популярними, а до послуг цих спеціалістів звертається дедалі більша кількість клієнтів. Кожен з цих підходів має свої особливості і переваги, але обидва спрямовані на те, щоб допомагати людям досягати своїх цілей та розвивати свій потенціал. Давайте розглянемо їх принципи і підходи, які варто врахувати, обираючи для себе спеціаліста.


Менторство

Менторство — це стародавня практика, її ідея своїм корінням сягає ще грецької міфології, а в науковому вжитку вона з’явилась у 1800-х роках. Її суть полягає у тому, що досвідчена людина (ментор) надає підтримку та допомагає розібратися у складних професійних питаннях менш обізнаній особі. Ментор ділиться своїми знаннями, досвідом та навичками з метою допомогти своєму підопічному розвиватися як професіонал та досягти успіху у своїй області. Тобто, ми можемо зафіксувати, основна ідея менторства — це передача знань та досвіду, щоб допомогти іншим уникнути помилок та швидше досягти результатів.

Коучинг

Поняття коучингу з’явилось не так  давно, його формування почалось у  70-х роках XX століття. Джерела коучингу починаються із спортивного тренерства і продовжуються у позитивній, когнітивній і організаційній психології. Він базується на ідеї того, що кожна людина вже має в собі відповіді на свої проблеми та питання. Коуч, в цьому випадку, допомагає клієнту знайти ці відповіді та зрозуміти свій потенціал. Коучинг спрямований на розвиток особистого росту та досягнення поставлених цілей. Коуч допомагає клієнту встановити чітку мету, створити план дій та надає підтримку та мотивацію протягом процесу досягнення цілей.

Основні відмінності

Однією з основних відмінностей між менторством та коучингом є ступінь втручання в процес. Ментор у більшості випадків надає конкретні рекомендації, ділиться своїм досвідом та знаннями, іноді використовує свої особисті та професійні зв’язки для допомоги підопічному. У коучингу ж, коуч ставить лише запитання, спонукає до саморефлексії та допомагає людині самостійно знайти відповіді та прийняти власні рішення.

Ще одна відмінність полягає у тому, що в основі менторства частіше за все лежить взаємодія між досвідченим та менш досвідченим фахівцем в одній області. Ментор передає свої знання з цієї галузі, надає конкретні поради та підтримку. На відміну від нього, коуч може працювати в абсолютно різних областях, він допомагає клієнтові розвинути його потенціал у будь-якій сфері життя.

Незважаючи на ці відмінності, менторство та коучинг мають також багато спільних рис.

Спільні риси

Обидва підходи спрямовані на розвиток особистості, досягнення цілей та покращення якості життя. Вони допомагають зрозуміти свої потреби та бажання, розробити план дій та надають підтримку протягом процесу досягнення цілей.

Загалом, менторство та коучинг — це два різних підходи з власними методами та фокусами, але обидва можуть бути корисними для розвитку та підтримки особистості чи професіонала в різних ситуаціях. Вибір між ними залежить від ваших цілей та потреб.

Цей вибір може полегшити також і знання деяких важливих психологічних моментів, які визначають різницю у підходах ментора і коуча.

Роль і функція

  • Коуч працює переважно як людина, що сприяє розвитку власних рішень та навичок клієнта. Він ставить запитання та слухає клієнта, допомагаючи йому зрозуміти ситуацію і розробити власні варіанти дій.
  • Ментор, володіючи більшим досвідом у конкретній галузі або сфері, ділиться цим досвідом з менті. Він надає конкретні поради, рекомендації та вказівки з метою передачі знань та допомоги у професійному розвитку.

Підходи до влади

  • Коуч підкреслює самостійність та саморозвиток клієнта, сприяючи його здатності приймати власні рішення та вирішувати проблеми. Коуч не вживає владних методів, а намагається підтримати автономію клієнта.
  • Ментор може вживати більш авторитарний підхід, оскільки його досвід і знання вимагають їх передачі клієнту. Він може надавати поради та вказівки, щоб допомогти менті усвідомити конкретні завдання і рішення.

Спілкування

  • Коуч використовує активне слухання, відкрите питання та впровадження відповідних методів коучингу для спілкування з клієнтом. Він створює сприятливу атмосферу для самовираження і розвитку клієнта.
  • Ментор може бути більш прямим і інформаційним у спілкуванні з менті, надаючи конкретні факти та знання для досягнення цілей.

Передача досвіду

  • Коуч надає клієнту можливість розвивати власний досвід і вирішувати завдання самостійно. Він сприяє загалом саморозвитку та самовдосконаленню.
  • Ментор передає свій досвід та знання менті, сприяючи навчанню та вдосконаленню підлеглого в конкретній галузі або сфері.

Важливо розуміти, що обидва підходи, коучинг і менторинг, можуть бути корисними для розвитку і підтримки людей у різних сферах життя. Незалежно від того, який підхід ви оберете, менторство та коучинг є потужними інструментами для вдосконалення себе і досягнення успіху.

Резюме: обираючи між менторством та коучингом, важливо в першу чергу зрозуміти свої потреби та цілі. Якщо ви шукаєте конкретні знання та поради в певній галузі, менторство може бути кращим варіантом. Якщо ж ви хочете розвинути свій потенціал, досягти більшого саморозкриття та саморозвитку, то, скоріш за все, коучинг вам підійде більше.