Як вибрати кращого ментора

Як вибрати найкращого ментора | Вікторія Журавльова

Менторство є одним з важливих інструментів, який дедалі частіше використовують для особистого і професійного зростання, оскільки саме ментор може надати ті поради, підтримку та досвід, що допоможуть вам досягти намічених цілей і розвинути свої навички. Але у цьому процесі важливу роль грає вибір правильного ментора. Тому ми розглянемо ті моменти, на які варто звернути увагу, обираючи для себе ментора, та дамо свого роду покрокову інструкцію.


Крок 1: визначення своєї мети та потреб

Перш за все, вам необхідно визначитись з тим, чого саме ви хочете досягти за допомогою ментора. Тобто, вам потрібна підтримка у розвитку певних навичок, кар’єрному рості або особистому зростанні? Точно визначивши свої цілі, ви зможете знайти ментора, який має потрібний саме вам досвід і експертизу у вашій області інтересів.

Крок 2: пошук ментора з відповідним досвідом

Після того, як ви визначились з необхідними вам цілями, зверніть увагу на людей, що мають відповідний досвід у цих областях. Це можуть бути люди з вашої професійної галузі, колеги або зовнішні консультанти. Дізнайтесь про їх досвід, успіхи і репутацію. Це допоможе вам знайти ментора, який справді буде впливати на ваше зростання.

Крок 3: зверніть увагу на особистість та стиль ментора

Кожна людина унікальна та має свій особистий стиль керівництва. Вибираючи ментора, придивіться до його способу спілкування, підходу до навчання та підтримки. Важливо, щоб ваші цінності та спосіб мислення збігалися з вашим ментором, це допоможе забезпечити ефективну комунікацію та взаєморозуміння.

Крок 4: частота та форма комунікації

Дізнайтеся, в якій мірі ваш ментор може бути доступний для комунікації. Чи є в нього можливість проводити регулярні зустрічі або консультації по телефону? Чи буде він відкритий для усіх ваших запитів і супроводження впродовж усієї співпраці? Встановлення точних очікувань та комунікаційних засобів допоможе забезпечити ефективне менторство.

Крок 5: відкритість до нових ідей і навчання

Менторство — це можливість навчатися у досвідчених фахівців. А значить треба бути відкритими до нових ідей, підходів та порад. І ще потрібно не соромитись питати, висловлювати свої думки та проводити експерименти. Це сприятиме активному залученню у процес менторства та допоможе ефективно використовувати отриманий досвід.

Крок 6: вдячність і взаємовигода

Це один з важливих моментів, адже ментор витрачає багато зусиль, допомагаючи вам. Виявіть свою вдячність та оцінку за надану підтримку. Поділіться своїми успіхами та досягненнями з вашим ментором, це буде взаємовигідним для обох сторін.

Але при пошуках ментора можуть виникати проблеми. Ось деякі з них:

  • Обмежений доступ до потенційних менторів. Ті, хто має обмежені контакти або невеликий доступ до професійних спільнот, можуть зіткнутися з труднощами у пошуках потенційного ментора.
  • Несумісність у поглядах та цінностях. У деяких випадках можуть виникати труднощі просто через несумісність людей, стилю керівництва або цінностей. Це може негативно впливати на ефективність комунікації та співпраці між ментором і менті.
  • Зайнятість та нестача часу. Певні успішні спеціалісти можуть мати обмежений час, що ускладнює регулярну комунікацію та зустрічі.
  • Непевність у виборі. Деякі люди можуть сумніватися у своїх власних виборах або переживати, що обраний ментор не зможе їм надати потрібну підтримку та поради.

Для подолання цих проблем, важливо бути наполегливим та використовувати різні джерела інформації та контактів. Вибір правильного ментора може виявитися ключовим фактором у вашому особистому та професійному зростанні. При цьому важливо пам’ятати, що менторство — це двосторонній процес, тому треба бути готовим докладати зусилля та активно залучатися до цієї співпраці.

Коли вже прийнято рішення, що вам потрібен ментор, виникає питання, де його знайти? Ось кілька порад, що допоможуть в цьому.

  • Професійні мережі. Вивчіть свою професійну мережу, таку, як наприклад, LinkedIn або інші професійні платформи. Також ви можете пошукати людей, які працюють у вашій галузі і мають відповідний досвід. Зверніть увагу на їхні рекомендації та досягнення.
  • Організації та спільноти. Приєднайтесь до організацій або спільнот, які пов’язані з вашою областю інтересів. Це можуть бути професійні асоціації, клуби або групи у соціальних мережах. Це гарна можливість зустріти людей, які можуть бути потенційними менторами.
  • Університетські або навчальні програми. Якщо ви ще навчаєтесь або підтримуєте зв’язок із своїми однокурсниками, зверніться до вашого університету або навчальної програми. Вони можуть мати мережу випускників, які готові допомогти та підтримати студентів.
  • Конференції та заходи. Відвідайте конференції, семінари та інші події з вашої галузі. Це може бути чудовим місцем для зустрічі зі спеціалістами і фахівцями, які можуть стати вашими менторами.
  • Підручники та книги. Вивчайте підручники та книги у вашій області інтересів. Автори цих матеріалів зазвичай є відомими фахівцями і можуть бути готові надати вам поради та підтримку.

І нарешті, коли ви знайшли потенційних кандидатів, зверніться до них з проханням про менторство. Та пам’ятайте, найкращий ментор — це той, хто має відповідний досвід, знання, експертизу у вашій області інтересів, і ви відчуваєте до нього довіру.