Що таке горизонтальне та вертикальне кар’єрне зростання

Просування вперед у вибраній галузі діяльності, розширення повноважень, досягнення високого соціального статусу, підвищення рівня доходу — так зазвичай трактується слово «кар’єра». Але кожна людина, залежно від свого характеру та поставлених цілей, вибирає особистий шлях кар’єрного зростання – горизонтальний чи вертикальний. І між ними є різниця.

Вертикальне кар’єрне зростання

Таке зростання це просування по службі, яке виражається знайомою фразою «рух вгору кар’єрними сходами», тобто від нижчих посад до керівника. Напевно, ви не раз чули «він пройшов шлях від робітника до директора заводу або від менеджера до президента компанії». У цьому випадку кар’єрне зростання явне і помітне, тому вертикальний тип побудови кар’єри віддають перевагу амбітним людям, які бажають не тільки самореалізуватися, а й самоствердитися за допомогою соціального статусу, влади та фінансової забезпеченості. Така людина також повинна мати управлінські та організаторські здібності, не боятися приймати відповідальні рішення. До речі, часто буває, що прихильники вертикального типу кар’єри, набравшись досвіду, створюють компанії, стаючи власниками власного бізнесу.

Отже, ви досягнете успіху у вертикальному зростанні, якщо:

1. Для вас важливим є самоствердження за рахунок підвищення соціального статусу.

2. Ви із задоволенням вирішуєте організаційні питання.

3. Вам легко вдається делегувати повноваження.

Горизонтальне кар’єрне зростання

Цей тип побудови кар’єри уражає людей, які прагнуть розвивати професійні навички, постійно вдосконалюючись у вибраній справі, поглиблюючи наявні знання та отримуючи нові. Завдяки цьому люди, які обрали горизонтальне зростання, стають висококласними професіоналами, які сьогодні дуже потрібні на ринку праці. Такий поступ також приносить значне підвищення оплати праці, повагу колективу, але не завжди гарантує керівну посаду. Але скажемо прямо, співробітники цього типу зазвичай і не прагнуть крісла начальника, оскільки їх більше цікавить те, чим вони займаються, а організаційні та адміністративні питання не хвилюють. І до слова, їхня кар’єра може бути не менш успішною, оскільки саме таким чином стають відомими письменниками чи митцями, авторитетними експертами, на думку яких дослухаються.

Ви націлені на горизонтальне зростання, якщо:

1. Вам подобається поглиблювати свої знання у вибраній професії.

2. Ви не любите займатись адміністративною стороною роботи.

3. Вам простіше зробити все самому, ніж організувати інших.

Отже, можна вибирати будь-який шлях розвитку кар’єри, навіть поєднувати їх, адже ніхто не заперечує, що глибокі знання та вміння у своїй галузі за наявності певних рис характеру можуть послужити кар’єрному зльоту.

За допомогою наших програм можна знайти свій шлях розвитку та розібратися, що ближче вам і яка дорога приведе до успіху.